sobota, 26 lipca 2014

NIE TAKI DRESS CODE STRASZNY CZYLI SŁÓW KILKA O MODZIE BIUROWEJ 
 źródło: www.fashiongonerouge.com
Dla wielu narzędzie opresji i król redukcji.  Bo stroni od kolorów i krótkich fasonów. Bo jest purystyczny i restrykcyjny. Pracuję w wolnym zawodzie więc zasady dress code’u mnie nie dotyczą. Ale nie powiem „dzięki Bogu”, ponieważ jako zwolenniczka klasycznej prostoty i minimalizmu zapewne łatwo bym się odnalazła w meandrach biurowej etykiety. Choć noszenia rajstop w lecie nie zazdroszczę.

Nie wiem skąd ten strach przed korporacyjną etykietą. Bowiem dress code to zbiór zasad, które sprawdzają się nie tylko w biurze. To także gwarancja dobrego smaku. Jako że dopuszcza on wyłącznie klasyczne formy i stonowaną kolorystykę – pomaga także uniknąć modowych wpadek i zbyt odważnych działań.

Czy dress code może iść w parze z modą? Może. Projektanci i znane marki udowadniają, że biurowy uniform wcale nie musi być nudny. W kampanii niemieckiego domu mody Jil Sander Miranda Kerr wciela się w korporacyjną femme fatale. Salvatore Ferragamo miesza modę biurową z seksapilem. Biurowe kolekcje stworzyły takie marki jak Simple, Reserved, Monashe i Maciej Zień. Korporacyjne zestawy w swej ofercie posiada także marka H&M.  Wpisują się one w biznesowe sytuacje, ale odpowiadają na potrzeby kobiet, które poszukują niestandardowej elegancji.

Biurowy dress code nie oznacza całkowitej rezygnacji z siebie. Twarde zasady też da się ujarzmić przemycając coś nietuzinkowego? Jak? Z pomocą dodatków; na przykład okularów w modnych, kolorowych oprawkach lub apaszki, jeśli nie na szyi to przewiązanej na torebce. Wystarczy trochę inwencji własnej. Czasem pomalowane na czerwono usta są wystarczającym dodatkiem do skromnego outfitu.  

Poniżej tradycyjnie przygotowałam kolaże, które być może dla którejś z Was będą podpowiedzią/inspiracją do stworzenia własnych zestawów.


 Spodnie i marynarka -Esprit, koszula -H&M, szpilki -Buffalo/Zalando, torrbka- Michael Kors, okulary -Diesel

 
 Spodnie i marynarka -Esprit, koszula -H&M,torebka -Topshop, buty -Buffalo/Zalando
 Spodnie -Esprit/Zalando, koszula -Strenesse, szpilki - Buffalo/Zalando, torebka -H&M, zegarek -Asos
 Spodnie -New Look, koszula, apaszka i torebka -H&M, szpilki -Buffalo/Zalando
                  Kiedy nadchodzi  tzw. "Casual Friday", można nieco zaszaleć z kolorem i fasonem.

 koszula -Levis, spódnica -Kiomi/Zalando, torebka -Monashe, szpilki -Asos

 Spódnica -Roksanda Ilincic/Zalando, koszula -H&M, torebka -Michael Kors, szpilki -Buffalo/Zalando