sobota, 5 kwietnia 2014

FACECI W SPÓDNICZKACHW epoce lodowcowej królowała jako futrzana narzutka. W Egipcie była czymś w rodzaju opaski  okalającej  biodra. Podobne trendy panowały w Mezopotamii. W średniowieczu pełniła rolę tuniki. Tak wyglądał prototyp dzisiejszej spódnicy. Przez wieki chodzili w niej mężczyźni, dziś zarezerwowana jest dla kobiet.  Ale jak mówi stare porzekadło: moda lubi zataczać koło. Męska spódnica wraca do łask!


Prekursorem tego trendu jest Jean Paul Gaultier, który pierwsze modele męskiej spódnicy zaprezentował w 1985 r. podczas pokazu awangardowej kolekcji „Une garde – robe pour deux” ( „Garderoba dla dwojga”). Potem w jego ślad poszli kolejni: Kenzo, Dolce &Gabbana, Romain Kremer oraz Comme des Garcons, Donatella Versace. Również znane sieciówki podchwyciły trend: H&M i C&A zaproponowały dżinsowe kilty, a GAP spódnice z guzikami umieszczonymi po prawej stronie.

W spódnicach paradują modele na wybiegach jak i znani  muzycy oraz aktorzy m. in. Kayne West,  Jared Leto i Van Diesel.  Największym orędownikiem męskiej spódnicy jest znany projektant mody Marc Jacobs (patrz zdjęcia). Za sprawą Michała Piróga także na polskim poletku widać już ten odważny trend. 

  
 Na razie ten dość kontrowersyjny męski strój pozostaje ciekawostką na marginesie mody. Zapewne musi upłynąć jeszcze sporo wody w kranie zanim  męskie spódnice zyskają aprobatę szerszej części społeczeństwa. Ale kto wie, może za parę lat Dzień Spódnicy obchodzony 30 października będą celebrować zarówno kobiety jak i mężczyźni.:-)


 Yōji Yamamoto               
 Rad Hourani


             
 Raf Simons
                     
 J.W. Anderson
                    
                   
Comme des Garçons