czwartek, 13 marca 2014

JEDEN PŁASZCZ – WIELE MOŻLIWOŚCI


 source: Zara.com


Prekursor stylu unisex. Łączy wszystkie warstwy społeczne, klasy i zawody. Z okopów wojskowych przeniósł  się na brytyjskie ulice szybko stając się symbolem klasycznego stylu.


 Kultowy płaszcz został wyprodukowany przez dwie firmy: Burberry i Aquascutum. Dziś trudno orzec, która marka zrobiła to pierwsza. Ale to Thomas Burberry opatentował w 1879 r. nieprzemakalną tkaninę o nazwie gabardyna, choć  podobno to nie on był jej wynalazcą. Tkanina była bardzo wytrzymała na wiatr i deszcz. Dlatego doskonale nadawała się do wojska. Trencz debiutował podczas wojen burskich, ok. 1899 r. Jako, że materiał sprawdził się w ekstremalnych warunkach znakomicie, postanowiono zwiększyć jego produkcję. Tak powstał ponadczasowy trencz z pagonami, który po wojnie stał się codziennym elementem garderoby chętnie noszonym zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Humphrey Bogart nosił go w  „Casablance” i „Sokole Maltańskim”, Harrison Ford w „Blade Runnerze”. Audrey Hepburn miała go na sobie w „Śniadaniu u Tiffany'ego”.

Trencz to inwestycja na lata i ponadczasowy „must have”  dający nieskończenie wiele możliwości stylizacyjnych. Pasuje zarówno do eleganckiej sukienki i szpilek jak i dżinsów  i trampek –co widać w przygotowanych przez mnie poniżej zestawach.

RADA: Lepiej nie łączyć trencza ze spódnicami do połowy łydki gdyż w ten sposób robimy krzywdę naszej sylwetce optycznie ją skracając. Jeśli już zdecydujesz się na takie połączenie, koniecznie załóż buty na wysokich obcasach. Osoby niskie powinny wybierać krótsze płaszcze, sięgające przed kolano. Dłuższy trencz  zarezerwowany jest dla wysokich kobiet. Jeśli masz spory zapas nadkilogramów, zrezygnuj z płaszcza dwurzędowego, który dodatkowo poszerza sylwetkę.


 Trench: ZARA, jeans - Hilfiger Denim/Zalando, shoes - H&M,blouse - Only/Zalando, bag -H&M, watch -O.W.L


  
 trench: ZARA, hat -River Island, bracelet and glasses - Parfois, shoes -Bershka, dress - Bynamesakke


Trench: ZARA, trousers - Only/Zaladno, blouse - Kiomi/Zalando, glasses - Mango, bag - Zara, shoes - Bershka Trench: ZARA, dress - New Look. bag - H&M, shoes - Dorothy Perkins


 Trench: ZARA, shoes and bag  -Mango, blouse - Dorothy Perkins, trousers -See by Chloe/Zalando, glasses -Brylove